Tampon Baskı Ürünleri

Baskı tamponları, 5 kalite ve renkte üretilmektedir.

NORMAL TAMPONLAR
Tampon Rengi Tampon Sertliği Tampon Sertliği
 Açık Yeşil Yumuşak ( 3 - 4 Shore A )
 Açık Mavi Orta Sert ( 5 - 6 Shore A )
 Gül Kurusu Sert           ( 9 - 10 Shore A )
 
ANTİSTATİK TAMPONLAR
Tampon Rengi Tampon Sertliği Tampon Sertliği
 Açık Pembe Yumuşak ( 2 - 3 Shore A )
 Koyu Mavi Sert           ( 9 - 10 Shore A )


1 - Yeni alınan tampon,kullanılmadan evvel,bir defaya mahsus olmak üzre,sellülozik tinerle(veya Serisan Sulandırıcı TS ile) silinmelidir.Daha sonra tamponlar, alkolle veya SERİSAN TT6 ile silinir. Baskısı biten tamponlar, SERİSAN TT6 ile silinerek ,tozsuz bir dolapta saklanır.

2 - Tamponun baskı yapan yüzeyi,kuru elle veya kuru bez ile silinmez.

3 - Taşımak için, polietilen poşetlere konulan silikonlar, en kısa zamanda poşetlerden çıkarılır ve tozsuz bir dolapta saklanır.

4 - Sert tamponlarla daha iyi baskı yapılır. Ayrıca sert tamponların baskı ömrü daha uzundur. Ancak,basılan malzemenin uygun olmaması ,şeklinin uygun olmaması esnek olması durumunda, daha yumuşak tampon kullanılır.

5 - Baskı sırasında ipliklenme olması halinde sebebini araştırmalıdır.Başlıca sebepleri şunlardır.:

a) Klişenin çok derin olması,tamponun bol mürekkep alması.Klişe derinliği kontrol edilmeli,fazla derin ise daha az derin olan klişe hazırlamalıdır.

b) Mürekkepte az veya uygun olmayan geçiktirici kullanılması ve az inceltilmesi .Mürekkebe geciktirici katarak ,ipliklenmenin azalıp azalmadığına bakınız.

c) Baskı yüzeyinde ve tamponda, statik elektrik oluşması.Statik elektiriğin alınmasının en basit yolu, basılacak malzeme yüzeyini ,antistatik bez ile silmek ve antistatik tampon kullanmaktır.

6 - Sivri tamponların baskı sonucu,yassı tamponlardan daha iyidir.Baskı şeklinin , uygun olması halinde, sivri tampon kullanmak doğru olur.Ancak sivri tamponların, ilk temas notası olan tepesinde, yazı veya şekil gelmemelidir. Bu sebeple ,sivri tamponlar,zemin baskılarına uygun değildir. Aynı problem,çatı şeklindeki tamponlar çin de geçerlidir. 

7 - Tampon , basılacak şekli alacak kadar bastırılmalıdır.Daha fazla bastırmak ,baskıyı bozabilir.